Özgeçmiş

Üniversitenin ilk yıllarından (1994) itibaren çalışma hayatıma başladım.

Tez yazımı, grafik tasarım vb birçok işin ardından lisans eğitimimin 2nci sınıfında (1995) ODTÜ'de, kendi fakültemde (Mimarlık Fakültesi) Öğrenci Asistanlığı ve 3ncü sınıfında 1996 hocalarımın desteği ile Dünya Bankası Projelerinde Uzman olarak görev aldım.

3ncü sınıfı bitirdiğim sene yaz tatilinde DomiNet İnternet Hizmetleri ile başlayan profesyonel kariyerim, firmanın İstanbul Havayolları A.Ş.'ne devredilmesi ve kapanmasına kadar devam etti.

Bu süreçte ilk şirketimi şahıs şirketi olarak kurdum. (1998). duSoft Yazılım Danışmanlık Eğitim Hizmetleri; soyadımın baş harflerinden esinlenip Digital Unity olarak adlandırdım. Star Gazetesi internet sitesi için Oyun Sitesi hazırladım.

Üniversite mezuniyetimden (1999) sonra başka bir kurumda çalışmaya devam etmek yerine ortaklı ilk ve son Limited şirketim olan Maya Yazılım Ltd. Şti.'yi kurdum (2000). Bu şirketimiz uzun ömürlü olamadan 2001 yılında kapandı.

Güzel ve keyifli projelerin ardından 2001 yılında farklı bir misyon edinerek şirketimi kapattım ve TÜBİTAK'da çalışmaya başladım.

Kamuda, özellikle TÜBİTAK'da çalışmanın keyfini ve gururunu her zaman büyük bir mutlulukla yaşadım. TÜBİTAK Başkanlık ve TÜBİTAK UZAY (BİLTEN) içinde toplam 23 projede çalışmalarım oldu. Özellikle TÜBİTAK Bilgi Pınarı Projesi benim için çok ayrı bir öneme sahiptir.

2002 yılında Bilkent Üniversitesi'nde Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladım.

2004 yılında Microsoft tarafından MVP (Most Valuable Professional - En Değerli Profesyonel) olarak ödüllendirildim.

2005 yılında askerlik görevimi tamamladım. Acemi birliğim Burdur'da; usta birliğim Lefkoşa'dadır.
Askerlik; hayatımda çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. Kendimi dinlemeye başladığım, kararlarımı gözden geçirdiğim, potansiyelimi en doruk noktasında ortaya çıkarma fırsatı bulduğum; arkadaşlığı ve kardeşliği öğrendiğim bir süreçtir.

Bu zamanlarda popüler olan bir çok web sitesinin tasarımını yaptım; 275 site, 75 web tabanlı uygulama geliştirdim. Bu projelerimde kullandığım altyapıyı akademik çalışmalarımın da katkılarıyla bir sistem haline dönüştürdüm. Bu konuda makalelerim yayınlandı.

Mart 2006'da şahıs şirketimi yeniden harekete geçirerek bilişim sektöründe hizmet vermeye devam ediyorum.

TÜBİTAK'dan sonra özellikle Genelkurmay Başkanlığı için Akıllı Kart Sistemleri Projesinde 16 ay boyunca danışmanlık görevim kariyerimde yeni ufuklar açmış ve profesyonel çalışma hayatımla ilgili önemli adımlar atmamı sağlamıştır.

2009 yılına kadar pek çok kamu ve özel kuruma anahtar teslim projeler geliştirdim.

2009 yılında Pamukkale Turizm ile başladığımız Sadakat Kartı projesi; hızla ilerledi ve yaklaşık 3 yıl devam eden Vizyon 2010 Projesi'ne dönüştü.
Bu süreçte Pamukkale Bilişim Ltd. Şti.'yi Pamukkale'nin sahipleriyle birlikte kurduk. Vizyon 2010 Projesi'nin tamamlanması ile 2011 projeden ve şirketten ayrıldım.
3 yıllık süre içinde yaptığım yolculuklarda 350.000 km'ye yakın bir yol ile Ankara'nın batısındaki bir çok otogarı gezdim.
Sadece masa başında değil, sahada çalışmaları görmek için bir yolculuk serüveninin kahramanlarından biri oldum.

2011 yılında tekrar eğitim projelerine döndüm ve Türksat için Astronot Eğitim Portalı'nı geliştirdim. Çok güzel bir çalışma oldu ve öğrencilere kişisel gelişimlerinin kazanım bazında farkındalığı için özel öğretmen olarak yardıcı oldu.
Eğitim Projelerine önem verdiğim bu dönemde Fatih Proje'sinin de bazı çalışmalarında görev aldım. Etkileşimli Sınıf Yönetimi yazılımını geliştirdim.

Beraberinde Enerji sektörü için bazı girişimlerde bulundum. İlk olarak Toptan Satış üzerine bir şirket kurdum; (2011 Doğru Alternatif Elektrik Toptan Satış A.Ş.) Ancak şirketin kuruluşundan kısa bir süre sonra üretmeden satmanın çok riskli olduğu bir dönem başladı.
Ne var ki, bu süreçte enerji sektörü ile ilgili bir çok bilgi edindim, en iyi bildiğim işi; yazılım geliştirme işini enerji sektöründe değerlendirmek amacıyla çalışmalarıma başladım.
Meram Elektrik A.Ş'nin bir çok saha ve operasyonel sürecini geliştirdim.

Halen kamu ve özel sektör için anahtar teslim projeler geliştiriyorum.

Bugüne kadar geliştirdiğim projelerimde halen binlerce kullanıcı, onlarca yazılım ile bol sıfırlı TL'li maddi gücü, daha da önemlisi yaşayan sistemleri kontrol etmektedir.

Kendi projelerimin yanısıra Aile Şirketleri'nde Yönetim ve İcra, Denetim Danışmanlığı konularında özel eğitimler veriyorum. Bu konular için hazırlandığım özel sunumlarımla birlikte şirket yöneticileri için 5 haftalık özel eğitim programları düzenliyorum.

Bilişim, danışmanlık ve enerji sektöründe faaliyet gösteren iki farklı iştirakim bulunmaktadır.

Kendimi en şanslı hissettiğim varlığım canım eşim ile 2008 yılında evlendik ve 2009 yılında biricik kızımız aramıza katıldı.

Saygılarımla,


  

İletişim

+90 312 265 0666
murat@muratduran.com
www.muratduran.com
  39.870067, 32.744551

Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi
Cyberpark, Cyberplaza, C Blok, No: 361
Bilkent, 06800, Çankaya, ANKARA
TÜRKİYE

Benden haber almak ister misiniz?

Lütfen aşağıdaki kutuya eposta adresinizi yazın ve
"kaydol" düğmesini tıklayın.